Kyberšikana jako strašák moderní doby


Cyrberbullying neboli Kyberšikanu můžeme definovat jako ponižování a šikanování oběti prostřednictvím komunikační elektroniky. 
Většinou začínají pomalu a zlehka. Nejčastěji formou urážlivých či výhružných textových zpráv. Pachatel může oběť ponižovat pomocí obrázků, které získá buďto potají při choulostivých situacích oběti, nebo například formou photoshopu. Takto upravený obrázek pak sdílí dál s okolím, aby oběti co nejvíce psychicky ublížil. To samé platí i tajných video nahrávkách.
Mohou odhalit vaše přístupová hesla a tím získat vaše tajné a soukromé informace, nebo psát “za vás“.

šikana

Nejjednodušším komunikačním prostředkem pro pachatele je sociální síť. Oběť ponižuje v diskuzních fórech, kde se do ní může slovně pustit více lidí. Doslova vyburcuju ostatní uživatele k agresivnímu slovnímu útoku k oběti. Ukradne vám lehce fotografie z vašeho profilu, které poupraví tak, abyste se ostatním zprotivili.
Šikanování neustále sílí a žene oběť do kouta. Nekončící psychická zátěž vede k vyhoření osobnosti oběti. Poruchy spánku, frustrace, neustálý strach, pocit méněcennosti, agresivita, stresová porucha, sebelítost, ztráta pocitu bezpečí.
Všechny tyto následky jsou velkým psychickým náporem pro člověka. I sebemenší podezření na kyberšikanu se musí včas řešit. Bohužel velká část všech obětí nemají sami sílu k vyřešení šikany, a ukončují ji sami tím nejhorším způsobem. A to sebevraždou, nebo vraždou pachatele.

Jednejte!
Nejjednodušší způsob jak kyberšikaně předejít, je neventilovat své soukromí na Internet. Zabezpečte si svá hesla, nevystavujte své fotografie, nepište do diskuzních kanálů nic ze svého soukromí, nevěřte každému člověku, který si hraje na vašeho přítele, nejdříve ho poznejte osobně. Na žádnou agresivní diskuzi či textovou zprávu neodpovídejte!

Nikomu neposílejte své intimní fotografie, a to ani údajnému příteli, milenci. Nikdy nevíte, kam se dostanou a kdo jich zneužije.
Pokud vás potká cokoli z prvotních známek kyberšikany. Ihned vyhledejte pomoc. U rodičů, učitelů, sociální pracovnice, nadřízených a podobně, dle druhu šikany. Šikanu v diskuzních serverech a sociálních skupinách řešte nehlášením správci serveru.

počítač

Pokud žádný krok nepomůže, a šikanování dále trvá, posbírejte všechny důkazy ( nejlépe i celý notebook, mobilní telefon atd.) a zamiřte na Polici. Ta podstoupí ráznější kroky. Kyberšikana je trestná!